Siirry suoraan sisältöön

Syöpäyhdistyksen hallituksen johtoon Sirpa Leppä

Suomen Syöpäyhdistyksen hallituksen puheenjohtajana aloittaa professori Sirpa Leppä. Uudeksi varapuheenjohtajaksi valittiin valtiopäiväneuvos Matti Väistö. Suomen Syöpäyhdistys on yksi Suomen suurimmista potilas- ja kansanterveysjärjestöistä.

Suomen Syöpäyhdistyksen ylimpiä luottamuselimiä ovat valtuuskunta ja hallitus. Suomen Syöpäyhdistyksen hallitukseen kuuluu 12 henkilöä.  Hallituksen uusina jäseninä aloittavat sairaalaneuvos Rauno Ihalainen Tampereelta ja ylilääkäri Antti Jekunen Vaasasta. Vanhoina jäseninä jatkavat rehtori Seppo Aaltonen Jyväskylästä, professori Mikael Fogelholm Helsingistäliiketoimintajohtaja Lassi Kurkijärvi Helsingistä, professori Sirpa Leppä Helsingistä ja TtM Annikki Thodén Helsingistä, kansanedustaja Sari Raassina Kuopiosta, toimialuejohtaja Arto Rantala Kaarinasta, professori Taina Turpeenniemi-Hujanen Oulusta, lehtori Juha Wirekoski Kontiolahdelta ja valtiopäiväneuvos Matti Väistö Joensuusta.

Suomen Syöpäyhdistyksen valtuuskunnan johdossa jatkaa Riitta Pyhälä

Suomen Syöpäyhdistyksen valtuuskunnan puheenjohtajana jatkaa pankinjohtaja Riitta Pyhälä Helsingistä. Valtuuskunnassa on 26 varsinaista jäsentä ja yhtä monta varajäsentä. Muut varsinaiset jäsenet ovat Elina Haavisto Espoosta, Kristiina Helenius Helsingistä, Leea Hiltunen Raumalta, Kari Jaakkola Rautalammelta, Raija Jansson Jyväskylästä, Jaana Keho-Kosonen Espoosta, Riikka Koivisto Hämeenlinnasta, Kirsi Komi Helsingistä, Risto Korpela Turusta, Päivi Korpivaara Helsingistä, Soile Kuitunen Helsingistä, Riikka-Leena Manninen Ylöjärveltä, Jussi Murtovuori Helsingistä, Henna Myller Joensuusta, Marja-Liisa Mäntymaa Kotkasta, Anu Niemi Espoosta, Matti R.J. Niemi Helsingistä, Pirkko Ollikainen Tampereelta, Aila Paloniemi Jyväskylästä, Leena Rosenberg Kuopiosta, Susanna Sonninen Helsingistä, Christer Strömbäck Vaasasta, Eva-Maria Strömsholm Vaasasta, Yrjö Särkinen Espoosta, Raili Valanne Rovaniemeltä ja Pia Österlund Espoosta.

Valtuuskunnan kokoonpano edustaa mahdollisimman monipuolista asiantuntemusta yhdistyksen toimialalta eri puolilta Suomea. Valtuuskunnan varsinaisista jäsenistä 12 valitaan alueellisten yhdistysten asettamista ehdokkaista ja viisi jäsentä potilasyhdistysten asettamista ehdokkaista. Valtuuskunnan tehtäviin kuuluu muun muassa valita yhdistyksen hallitus. Valtuuskunta ohjaa hallituksen toimintaa sekä päättää yhdistyksen toimintalinjoista ja tavoitteista.

Suomen Syöpäyhdistykseen kuuluu 12 alueellista syöpäyhdistystä ja kuusi valtakunnallista potilasjärjestöä. Suomen Syöpäyhdistys on yksi Suomen suurimmista potilas- ja kansanterveysjärjestöistä. Suomen Syöpäyhdistyksen sekä Syöpäsäätiön toimintaa johtaa pääsihteeri Sakari Karjalainen.

Hallituksen ja valtuuskunnan kaikki jäsenet: https://www.syopajarjestot.fi/jarjesto/suomen-syopayhdistys/luottamushenkilot/