Siirry suoraan sisältöön

Salon paikallisosaston Matkalla mukana -ilta: Salon paikallisosaston merkitys ja tuki sairastuneelle

Syöpä on psyykkisesti hyvin raskas koettelemus – miten jaksan henkisesti kriisin keskellä? Millaista tukea Salon paikallisosasto ja Lounais-Suomen Syöpäyhdistys tarjoavat syöpää sairastavalle ja hänen läheisilleen? Tervetuloa maksuttomaan Matkalla mukana -iltaan tutustumaan paikallisosaston ja yhdistyksen toimintaan! Tilaisuus on avoin kaikille.

Ohjelma

  • Tilaisuuden avaus, paikallisosaston johtokunnan jäsen Harri Leino
  • Mitä hyötyä Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen jäsenyydestä on? Yhdistyksen toimitusjohtaja Ville Viitanen
  • Henkinen jaksaminen, teologian tohtori Johannes Alaranta
  • Salon paikallisosaston merkitys ja tuki sairastuneelle, paikallisosaston johtokunta esittäytyy
  • Lounais-Suomen Syöpäyhdistys palvelee syöpään sairastuneita ja läheisiä: miten saa rintaproteesin, vertaistukea tai ammattiapua psyykkisiin ja sosiaalisiin haasteisiin? Yhdistyksen sairaanhoitaja Eija Säteri
  • Tyks Salon sairaalan syöpätautien poliklinikan sairaanhoitajat Jaana Heikkinen ja Verna Metsävuori esittäytyvät
  • Kahvitarjoilu ja arpajaiset

Paikalla myös yhteistyökumppaneita ja jäsenetuliikkeitä.

Salon paikallisosasto

Salon paikallisosasto on yksi Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen alaisuudessa toimivista paikallisosastoista, jonka toiminta-aluetta on Salo ja Somero. Paikallisosasto tarjoaa syöpään sairastuneille ja heidän läheisilleen monenlaista tietoa ja yhdessä tekemistä, kuten liikuntaa, vertaistukiryhmiä ja tapaamisiltoja.

Tutustu Salon paikallisosaston toimintaan.

Alkuperäinen tapahtumasivu (avautuu uudessa ikkunassa)