Siirry suoraan sisältöön

Kurkku- ja suusyöpäyhdistys asetettu konkurssiin 

Suomen Kurkku- ja suusyöpäyhdistys on asetettu konkurssiin ja sen toiminta lakkaa. Kurkku- ja suusyöpäyhdistys on valtakunnallinen potilasjärjestö ja se kuuluu Syöpäjärjestöihin. Yhdistyksellä on noin 700 jäsentä. 

Kurkku- ja suusyöpäyhdistys ei ole viime vuosina saanut riittävästi tuloja kattaakseen menonsa. Yhdistyksen kiinteän omaisuuden, kuten oman kurssikeskuksen, ylläpito on rasittanut yhdistyksen taloutta. Lisäksi yhdistys joutui koronapandemia aikana keskeyttämään syöpään sairastuneille ja heidän läheisilleen suunnatun kurssitoiminnan. 

Kun yhdistyksen toiminta lakkaa, sen jäsenillä on mahdollisuus liittyä johonkin toiseen syöpäyhdistykseen. Yhdistyksen hallitus pohtii parhaillaan yhdessä Suomen Syöpäyhdistyksen kanssa, miten kurkku- ja suusyöpäpotilaiden vertaistukea ja kuntoutumista voidaan järjestää jatkossa.